Az agilityről
agilitysport.hu
Agilitypálya Kozármislenyben
AGILITY
Röviden az agility sportról
Az agility egy kutyás sportág, amelyben a kutyáknak egy akadálypályát kell teljesíteniük a lehető leggyorsabban és a lehető legkevesebb hibával. Ez a sport az utóbbi évtizedekben egyre népszerűbbé válik a kutyatulajdonosok körében, és az egyik legdinamikusabb és legizgalmasabb kutyás sportág.
Az agility eredete az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban található. Az első versenyek az 1970-es évek végén kezdődtek Angliában, majd az 1980-as években elterjedtek az Egyesült Államokban is. Az agility azonban nemcsak a versenyzésről szól, hanem remek módja annak, hogy az emberek és kutyáik közötti kapcsolatot erősítsék.
Az agility pályák általában különböző akadályokból állnak. Az ugró akadályok mellett kúszókat, távolugrókat, szlalomot, viaduktot é skarikát tartalmaznak, melyekből a jumping pálya épül fel. Az agility pályák ezek mellett tartalmaznak zónás akadályokat is, melyek a hinta, palló és a palánk. A zónás akadályok esetében a lemenetnél a kutyának érintenie kell az eltérő színnel jelzett zónát. A kutyákat a pályán a felvezető vezeti. A versenyeken a győztes, aki a pályát a legkevesebb hibával és a leggyorsabb idővel teljesíti. A kutyák a pályákon hazánkban négy méretkategóriában (L-maxi, M+ – midi+, M-midi, S-kicsi) versenyeznek. A tapasztalati szint alapján három hivatalos szintet (A1, A2 és A3) különböztetünk meg. Az egyes szintek közötti szintlépéshez meghatározott eredmények elérése szükséges. E mellett nem hivatalos szint-kategóriák a zsenge, kezdő és veterán. Most következzen egy rövid ismertető az agiliity történetéről.
Az agility sportág fejlődése során számos fontos esemény történt. Az első agility versenyt 1978-ban tartották a Crufts Show-n, az Egyesült Királyság legnagyobb kutyakiállításán. Az első nemzetközi agility verseny 1979-ben került megrendezésre, az angliai Harewood House-ban. Az Amerikai Kutyaklub (AKC) hivatalosan is bevezette az agilityt 1994-ben, és azóta ez a sport nagyon népszerűvé vált az Egyesült Államokban is.
Az agility azóta is folyamatosan fejlődik és változik. Az agility sportágban számos szervezet működik, amelyek versenyeket és rendezvényeket szerveznek. Az agility versenyek nem csak az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban vannak jelen, hanem világszerte is.
Az agility sportág hazánkban az 1990-es évek elején jelent meg, amikor a kutyás sportágak népszerűsége elkezdett növekedni Magyarországon. Az első hazai agility versenyeket 1993-ban rendezték, limitált részvétel mellett.
Az első hazai klubok, amelyek az agility sportot ismertették és fejlesztették Magyarországon, az Aquapark K-9 SE és az Üllői Agility Klub voltak. Az Aquapark K-9 SE 1994-ben vette át a sportágat Szlovákiától és hazánkban először rendezett ranglistaversenyt.
Az akadályokat eleinte az akkor még ritka és nehézkesen hozzáférhető akadályokból, speciális szerelvényekből építették. Azóta a kutyás sportok iránti érdeklődés növekedésével és a sportágban szerzett tapasztalatokkal az akadályok és a pályák minősége és változatossága is fejlődött.
Az 1990-es évek közepén az első hazai agility versenyeken a kutyások kevésbé versenyeztek és inkább az akadályokban való közös élményre fókuszáltak. Azonban az évek során a sportágban is megjelent a versenyszellem, és a versenyek azóta is a leggyorsabb és legpontosabb kutyások között zajlanak.
Azóta a magyar agility sportág fejlődése rohamosan haladt előre, és ma már hazánkban is számos kutyás klub és szervezet működik, amelyek agility versenyeket szerveznek és tréningeket tartanak a kutyásoknak és kutyáiknak.
Az agility sportot hazánkban az Agility Sportbizottság (ASB) koordinálja a Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesülete (MEOE) testületeként. A bizottság feladatai közé tartozik az agility versenyek szervezése, a szabályok és szabványok kidolgozása és érvényesítése, a versenyzők és kutyáik regisztrálása, valamint az agility sport népszerűsítése és támogatása hazánkban.
Az Agility Sportbizottság tagjai maguk is tapasztalt agility versenyzők és edzők, akik szakmai tapasztalatukat és tudásukat hasznosítják a sportág fejlesztése és irányítása során.
A bizottság munkája által a magyar agility sportág az évek során számos nemzetközi szabványt és versenyszervezést felvett, így ma már a hazai agility versenyek színvonala a nemzetközi versenyekkel is összehasonlítható.
Az agility sport hazánkban is egyre népszerűbb, és egy fantasztikus módja annak, hogy az emberek és kutyáik közötti kapcsolatot erősítsék és a kutyák fizikai és mentális egészségét javítsák. A magyar kutyások az agility világversenyeken is rendszeresen szerepelnek.
Ha Te is szeretnél agilityzni, akkor érdemes keresni egy helyi agility klubot vagy szervezetet, ahol elkezdheted a kutyád képzését. Fontos! Képzés nélkül ne próbálkozz az agilityvel, mert veszélyeztetheted a kutyád egészségét. Ugyanez a halyzet, ha nem biztonságos akadályokat használsz a képzéshez.
A szöveg részben a ChatGPT, az OpenAI GPT-3.5 alapú nagy nyelvi modellje segítségével készült.
Feliratkozás
Az alábbi adatok megadásával feliratkozhatsz havi hírlevelünkre. A különleges eseményekről (ritkán) rendkívüli hírlevelet küldünk.